Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Some new hardy-type inequalities in q-analysis
Eurasian National University.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper. The Artic University of Norway.
Eurasian National University.
Eurasian National University.
Antal upphovsmän: 42016 (Engelska)Ingår i: Journal of Mathematical Inequalities, ISSN 1846-579X, E-ISSN 1848-9575, Vol. 10, nr 3, s. 761-781Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We derive necessary and sufficient conditions (of Muckenhoupt-Bradley type) for the validity of q-analogs of (r, p)-weighted Hardy-type inequalities for all possible positive values of the parameters r and p. We also point out some possibilities to further develop the theory of Hardy-type inequalities in this new direction

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2016. Vol. 10, nr 3, s. 761-781
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:ltu:diva-60559DOI: 10.7153/jmi-10-62ISI: 000386922000014Scopus ID: 2-s2.0-84994157892OAI: oai:DiVA.org:ltu-60559DiVA, id: diva2:1048020
Anmärkning

Validerad; 2016; Nivå 2; 2016-11-20 (andbra)

Tillgänglig från: 2016-11-20 Skapad: 2016-11-20 Senast uppdaterad: 2019-03-04Bibliografiskt granskad
Ingår i avhandling
1. Hardy-type inequalities in quantum calculus
Öppna denna publikation i ny flik eller fönster >>Hardy-type inequalities in quantum calculus
2018 (Engelska)Doktorsavhandling, sammanläggning (Övrigt vetenskapligt)
Alternativ titel[sv]
Hardy-typ olikheter i q-analys
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Luleå: Luleå University of Technology, 2018
Serie
Doctoral thesis / Luleå University of Technology 1 jan 1997 → …, ISSN 1402-1544
Nationell ämneskategori
Matematik Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
urn:nbn:se:ltu:diva-71319 (URN)978-91-7790-240-9 (ISBN)978-91-7790-241-6 (ISBN)
Disputation
2018-12-10, E246, Luleå, 10:00 (Engelska)
Opponent
Handledare
Tillgänglig från: 2018-10-24 Skapad: 2018-10-24 Senast uppdaterad: 2019-03-04Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Persson, Lars-Erik

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Persson, Lars-Erik
Av organisationen
Matematiska vetenskaper
I samma tidskrift
Journal of Mathematical Inequalities
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 61 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf