Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Hardy type inequalities and compactness of a class of integral operators with logarithmic singularities
Department of Mechanics and Mathematics, L.N. Gumilyov Eurasian National University, Astana, Kazakhstan .
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper. UiT, Tromso, Norway. RUDN University, Moscow, Russia.
2018 (Engelska)Ingår i: Mathematical Inequalities & Applications, ISSN 1331-4343, E-ISSN 1848-9966, Vol. 21, nr 1, s. 201-215, artikel-id 21-16Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We establish criteria for both boundedness and compactness for some classes of integraloperators with logarithmic singularities in weighted Lebesgue spaces for cases 1 < p 6 q <¥ and 1 < q < p < ¥. As corollaries some corresponding new Hardy inequalities are pointedout.1

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Ele-math , 2018. Vol. 21, nr 1, s. 201-215, artikel-id 21-16
Nyckelord [en]
Inequalities, Hardy type inequalities, singular integral operator, logarithmic singularity, fractional integration operator, boundedness, compactness
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:ltu:diva-65562DOI: 10.7153/mia-2018-21-16ISI: 000413811900016Scopus ID: 2-s2.0-85038881720OAI: oai:DiVA.org:ltu-65562DiVA, id: diva2:1140012
Anmärkning

Validerad;2017;Nivå 2;2017-11-09 (andbra)

Tillgänglig från: 2017-09-11 Skapad: 2017-09-11 Senast uppdaterad: 2019-06-27Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Persson, Lars-Erik

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Persson, Lars-Erik
Av organisationen
Matematiska vetenskaper
I samma tidskrift
Mathematical Inequalities & Applications
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 433 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf