Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
On γ-quasiconvexity, superquadracity and two-sided reversed Jensen type inequalities
Department of Mathematics, University of Haifa.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.ORCID-id: 0000-0002-8595-4326
2015 (Engelska)Ingår i: Mathematical Inequalities & Applications, ISSN 1331-4343, E-ISSN 1848-9966, Vol. 18, nr 2, s. 615-627Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

In this paper we deal with γ -quasiconvex functions when −1γ 0, to derive sometwo-sided Jensen type inequalities. We also discuss some Jensen-Steffensen type inequalitiesfor 1-quasiconvex functions. We compare Jensen type inequalities for 1-quasiconvex functionswith Jensen type inequalities for superquadratic functions and we extend the result obtained forγ -quasiconvex functions to more general classes of functions.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2015. Vol. 18, nr 2, s. 615-627
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:ltu:diva-7141DOI: 10.7153/mia-18-46ISI: 000361571700018Scopus ID: 2-s2.0-84946169549Lokalt ID: 576a552a-3a32-43aa-b99b-1a98335cd9f2OAI: oai:DiVA.org:ltu-7141DiVA, id: diva2:980029
Anmärkning
Validerad; 2015; Nivå 2; 20151015 (andbra)Tillgänglig från: 2016-09-29 Skapad: 2016-09-29 Senast uppdaterad: 2018-07-10Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Persson, Lars-ErikSamko, Natasha

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Persson, Lars-ErikSamko, Natasha
Av organisationen
Matematiska vetenskaper
I samma tidskrift
Mathematical Inequalities & Applications
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 351 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf