Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Additive weighted Lp estimates of some classes of integral operators involving generalized Oinarov Kernels
L. N.Gumilev Eurasian National University, Khazakstan.
L. N.Gumilev Eurasian National University, Khazakstan.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.ORCID-id: 0000-0001-8211-3671
2017 (Engelska)Ingår i: Journal of Mathematical Inequalities, ISSN 1846-579X, E-ISSN 1848-9575, Vol. 11, nr 3, s. 683-694Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Abstract. Inequalities of the formkuK f kq 6C(kr f kp +kvH f kp) , f > 0,are considered, where K is an integral operator of Volterra type and H is the Hardy operator.Under some assumptions on the kernel K we give necessary and sufficient conditions for suchan inequality to hold.1

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Ele-Math , 2017. Vol. 11, nr 3, s. 683-694
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:ltu:diva-60850DOI: 10.7153/jmi-2017-11-54ISI: 000411883200006Scopus ID: 2-s2.0-85029774121OAI: oai:DiVA.org:ltu-60850DiVA, id: diva2:1051132
Anmärkning

Validerad;2017;Nivå 2;2017-09-08 (andbra)

Tillgänglig från: 2016-12-01 Skapad: 2016-12-01 Senast uppdaterad: 2017-11-24Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

fulltext(135 kB)58 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT01.pdfFilstorlek 135 kBChecksumma SHA-512
124311e2f3ef83b903eaa0e46f7041852a02896077a3a50f6fc75c430036a048e0c1000de5bca89740c1e93433b68228036fb9a695290f0857d325c95ab4b797
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Persson, Lars-ErikWall, Peter

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Persson, Lars-ErikWall, Peter
Av organisationen
Matematiska vetenskaper
I samma tidskrift
Journal of Mathematical Inequalities
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 58 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 947 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf