Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Two-sided Estimates of the Lebesgue Constants with respect to Vilenkin Systems and Applications
Institute of Mathematics and Computer Sciences, University of Nyìıregyhàza.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.
Antal upphovsmän: 32018 (Engelska)Ingår i: Glasgow Mathematical Journal, ISSN 0017-0895, E-ISSN 1469-509X, Vol. 60, nr 1, s. 17-34Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

In this paper, we derive two-sided estimates of the Lebesgue constants for bounded Vilenkin systems, we also present some applications of importance, e.g., we obtain a characterization for the boundedness of a subsequence of partial sums with respect to Vilenkin–Fourier series of H1 martingales in terms of n's variation. The conditions given in this paper are in a sense necessary and sufficient.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Cambridge University Press, 2018. Vol. 60, nr 1, s. 17-34
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:ltu:diva-62539DOI: 10.1017/S0017089516000549ISI: 000417506500002Scopus ID: 2-s2.0-85015049994OAI: oai:DiVA.org:ltu-62539DiVA, id: diva2:1082488
Anmärkning

Validerad;2018;Nivå 2;2017-12-14 (svasva)

Tillgänglig från: 2017-03-16 Skapad: 2017-03-16 Senast uppdaterad: 2018-01-10Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Persson, Lars-ErikTephnadze, George

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Persson, Lars-ErikTephnadze, George
Av organisationen
Matematiska vetenskaper
I samma tidskrift
Glasgow Mathematical Journal
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 190 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf