Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Multi–dimensional Hardy type inequalities in Hölder spaces
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.ORCID-id: 0000-0003-1963-6829
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.ORCID-id: 0000-0002-6058-6512
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper. UiT, The Arctic University of Norwa.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.ORCID-id: 0000-0002-8595-4326
2018 (Engelska)Ingår i: Journal of Mathematical Inequalities, ISSN 1846-579X, E-ISSN 1848-9575, Vol. 12, nr 3, s. 719-729Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Most Hardy type inequalities concern boundedness of the Hardy type operators in Lebesgue spaces. In this paper we prove some new multi-dimensional Hardy type inequalities in Hölder spaces.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Zagreb: Element , 2018. Vol. 12, nr 3, s. 719-729
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:ltu:diva-69692DOI: 10.7153/jmi-2018-12-55ISI: 000445366500010OAI: oai:DiVA.org:ltu-69692DiVA, id: diva2:1221299
Anmärkning

Validerad;2018;Nivå 2;2018-06-26 (andbra)

Tillgänglig från: 2018-06-19 Skapad: 2018-06-19 Senast uppdaterad: 2018-10-15Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

fulltext(127 kB)57 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT01.pdfFilstorlek 127 kBChecksumma SHA-512
a5bbce1cf00ac4a31a21d6d0016b04da86702995e2e2a1899555fdc9a51d38e6ed06cfcc5dcb388e1c12d28897ac574b27972a16c04486c503e81b487826868b
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Burtseva, EvgeniyaLundberg, StaffanPersson, Lars-ErikSamko, Natasha

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Burtseva, EvgeniyaLundberg, StaffanPersson, Lars-ErikSamko, Natasha
Av organisationen
Matematiska vetenskaper
I samma tidskrift
Journal of Mathematical Inequalities
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 57 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 152 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf