Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
A new generalization of Boas theorem for some Lorentz spaces lambda(q)(omega)
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper. LN Gumilyov Eurasian Natl Univ, Fac Mech & Math, Astana, Kazakhstan.
RUDN Univ, Moscow, Russia. Lomonosov Moscow State Univ, Kazakhstan Branch, Astana, Kazakhstan.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper. Artic Univ Norway, UiT, Narvik, Norway.
2018 (Engelska)Ingår i: Journal of Mathematical Inequalities, ISSN 1846-579X, E-ISSN 1848-9575, Vol. 12, nr 3, s. 619-633Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Let Lambda(q)(omega), q > 0, denote the Lorentz space equipped with the (quasi) norm parallel to f parallel to(Lambda q(omega)) := (integral(1)(0) (f*(t)omega(t))(q)dt/t)(1/q) for a function integral on [0,1] and with omega positive and equipped with some additional growth properties. A generalization of Boas theorem in the form of a two-sided inequality is obtained in the case of both general regular system Phi = {phi(k)}(k=1)(infinity) and generalized Lorentz Lambda(q) (omega) spaces.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Element , 2018. Vol. 12, nr 3, s. 619-633
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:ltu:diva-71213DOI: 10.7153/jmi-2018-12-47ISI: 000445366500002Scopus ID: 2-s2.0-85063225498OAI: oai:DiVA.org:ltu-71213DiVA, id: diva2:1255761
Anmärkning

Validerad;2018;Nivå 2;2018-10-15 (johcin)

Tillgänglig från: 2018-10-15 Skapad: 2018-10-15 Senast uppdaterad: 2019-04-01Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Kopezhanova, AigerimPersson, Lars-Erik

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Kopezhanova, AigerimPersson, Lars-Erik
Av organisationen
Matematiska vetenskaper
I samma tidskrift
Journal of Mathematical Inequalities
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 26 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf