Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
A new weighted Friedrichs-type inequality for a perforated domain with a sharp constant
Moscow Lomonosov State University.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.ORCID-id: 0000-0001-8211-3671
2011 (Engelska)Ingår i: Eurasian Mathematical Journal, ISSN 2077-9879, Vol. 2, nr 1, s. 81-103Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We derive a new three-dimensional Hardy-type inequality for a cube for the class of functions from the Sobolev space $H^1$ having zero trace on small holes distributed periodically along the boundary. The proof is based on a careful analysis of the asymptotic expansion of the first eigenvalue of a related spectral problem and the best constant of the corresponding Friedrichs-type inequality.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2011. Vol. 2, nr 1, s. 81-103
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:ltu:diva-11916Lokalt ID: af2acf00-136d-47f6-acf6-093028b67f4fOAI: oai:DiVA.org:ltu-11916DiVA, id: diva2:984866
Anmärkning
Validerad; 2011; 20110520 (yulkor)Tillgänglig från: 2016-09-29 Skapad: 2016-09-29 Senast uppdaterad: 2017-11-24Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

http://www.mathnet.ru/php/archive.phtml?wshow=paper&jrnid=emj&paperid=43&option_lang=enghttp://mi.mathnet.ru/emj43

Personposter BETA

Koroleva, YuliaPersson, Lars-ErikWall, Peter

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Koroleva, YuliaPersson, Lars-ErikWall, Peter
Av organisationen
Matematiska vetenskaper
I samma tidskrift
Eurasian Mathematical Journal
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 11 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf