Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Boundedness and compactness of the embedding between spaces with multiweighted derivatives when 1
L.N. Gumilyov Eurasian National University.
L.N. Gumilyov Eurasian National University.
Luleå tekniska universitet, Institutionen för teknikvetenskap och matematik, Matematiska vetenskaper.
2011 (Engelska)Ingår i: Czechoslovak Mathematical Journal, ISSN 0011-4642, E-ISSN 1572-9141, Vol. 61, nr 1, s. 7-26Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We consider a new Sobolev type function space called the space with multiweighted derivatives W-p(n),(alpha) over bar, where (alpha) over bar = (alpha(0), alpha(1), ......, alpha(n)), alpha(i) is an element of R, i = 0, 1,......,n, and parallel to f parallel to W-p(n),((alpha) over bar) = parallel to D((alpha) over bar)(n)f parallel to(p) + Sigma(n-1) (i=0) vertical bar D((alpha) over bar)(i)f(1)vertical bar, D((alpha) over bar)(0)f(t) = t(alpha 0) f(t), d((alpha) over bar)(i)f(t) = t(alpha i) d/dt D-(alpha) over bar(i-1) f(t), i = 1, 2, ....., n. We establish necessary and sufficient conditions for the boundedness and compactness of the embedding W-p,(alpha) over bar(n) -> W-q,(beta) over bar,(m) when 1 <= q < p < infinity, 0 <= m < n

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2011. Vol. 61, nr 1, s. 7-26
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:ltu:diva-15588DOI: 10.1007/s10587-011-0014-1ISI: 000288512000002Scopus ID: 2-s2.0-79952771305Lokalt ID: f1f5decf-8542-438d-9ec0-8df8139c5423OAI: oai:DiVA.org:ltu-15588DiVA, id: diva2:988562
Anmärkning
Validerad; 2011; 20110408 (andbra)Tillgänglig från: 2016-09-29 Skapad: 2016-09-29 Senast uppdaterad: 2018-07-10Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Persson, Lars-Erik

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Persson, Lars-Erik
Av organisationen
Matematiska vetenskaper
I samma tidskrift
Czechoslovak Mathematical Journal
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 593 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf